Za překrásným výhledem z Frotzelovy rozhledny

Příjemná procházková trasa, korunovaná krásným výhledem na kopce sopečného původu na Lounsku.

Délka

5 km

Image

Náročnost: Trasa vede převážně po rovině, poslední 0,5 km se stoupáním k rozhledně. Ze 70 % vede po asfaltové cestě, kde je zákaz vjezdu vozidel. Zvládnou ji bez problémů i rodiny s kočárkem nebo malými dětmi. Povrch je  přívětivý i pro vozíčkáře. Jen pozor na poslední úsek cesty je prudký a pomocná ruka se hodí. Na samotnou rozhlednu se ovšem nedostanete, pokud nemáte někoho silného k ruce.

 
 
Výchozí místo: Louny - Jiráskovy mlýny
 
Alternativní výchozí místo: rozcestník přímo pod rozhlednou, u silnice Louny - Most
 
Zajímavá místa na trase:
Inundační most - byl postaven v letech 1814 -1816. Cesta i pole mezi Dobroměřicemi a Lounami byla často zasažena povodněmi. Proto ve snaze o udržení důležité komunikace do Lipska byl vybudován záplavový most. Má 40 oblouků a je 272 metrů dlouhý. Je významnou technikou památkou.
 
Kostel sv. Matouše – gotický kostel na návsi v Dobroměřicích ze 13. století, byl mnohokrát přestavován. Ze staršího období se zachovala pouze žebrová klenba presbytáře a nástěnné malby ze 14. století.
 
Stará škola – čp. 5 – historická budova datovaná k roku 1805.
 
Pískovcový pylon starého milníku – za Dobroměřicemi, na křižovatce hlavního tahu na Bílinu se silnicí na Lenešice
 
Socha sv. Václava – stojí na barokním soklu z r. 1736. Pískovcová socha byla osazena až v 19. století. Nachází se v Dobroměřicích na návsi u silnice na Nečichy.
 
Ejemova chata - byla postavena místním klubem KČT v roce 1911 na Stříbrníku. (Rovněž bývá nazýván Červený vrch nebo Červeňák.) Nese jméno po předsedovi odboru KČT ing. J. Ejemovi, který stavbu inicioval.
 
Frotzelova rozhledna - dřevěná vyhlídková vížka na Ejemově chatě. Nabízí výhled na Louny a okolní kopce. Na kopec Raná (457 m.n.m.) - po většinu roku obklopenou paraglidisty a rogalisty, Na národní přírodní rezervaci Oblík (509 m.n.m) - kopec neobvyklého tvaru se skalní a stepní vegetací. Za příznivého počasí dohlédnete až na České středohoří, Krušné Hory, Klínovec a dál. 
Kontakt: pí Šavická, tel.: 737 865 452 
 
Otevřeno: léto: pondělí - zavřeno, úterý až pátek 13.00 - 18.00 hod., sobota - neděle 11.00 - 18.00 hod. Od září: pouze víkendy od 11.00 - 18.00 hod.
 
Doprava:
 
Autem:
Louny leží 60 km od Prahy. Parkovat můžete v centru města. Na náměstí je velké placené parkoviště. Pokud se chcete vyhnout placení, najděte si místo poblíž např. v sídlišti Na Široké. 
 
Autobusem:
Louny mají výhodnou polohu, proto sem přijíždí autobusy z tras Most - Praha, Chomutov - Praha,  Žatec - Louny. 
 
Vlakem:
Vhodné pro ty, kteří jsou na trase Louny - Lovosice - Ústí nad Labem.
 
Občerstvení
Menší občerstvení si můžete dopřát přímo na Ejemově turistické chatě, poobědvat můžete v motorestu Na rozcestí v Dobroměřicích nebo zajít do některé restaurace přímo v Lounech.
 
Popis trasy:
U Jiráskových mlýnů v Lounech půjdete přes řeku po mostě Veslařů, směrem z města. Před inundačním mostem se dáte vlevo – do zahrádkářské kolonie. Tou dojdete až do obce Dobroměřice. Za nimi (směr stará Mostecká silnice) je delší rovina, kde již vidíte Stříbník. Po cca 1,5 km dojdete až k rozcestníku (alternativní výchozí místo). Držte značené trasy, nemáte kde uhnout a do 20 minut jste nahoře.  

Mapa a itinerář

1. Inundační most
2. Frotzelova rozhledna
3. Oblík
4. Raná
5. Louny - rozhledna

Podrobný itinerář a mapa

Poslední fotografie Přidat fotografie

Poslední komentářeSledujte
nás Facebook Twitter