Jetřichovice – Dolský Mlýn – Kamenická stráň – Růžová – Hřensko – Jetřichovice

Cyklistický výlet příjemnou krajinou s romantickými zastávkami.

Délka

30 km

Image

 

Náročnost: Trasa vede po neupravených lesních cestách, částečně i po silnici. Na trase je několik stoupání. Rodiny s dětmi by měly výlet zvážit dle svých fyzických možností.


Výchozí/koncové místo: Jetřichovice


Zajímavá místa na trase:


Soutok říček - trasa vede podél koryta říčky Bělá až k soutoku s Kamenicí.


Dolský mlýn - zřícenina mlýna, s první zmínkou v roce 1515. Mleli v něm hospodáři z okolích vsí. Od r. 1814 se zde dokonce pálila kořalka.


Ferdinandova soutěska - v r. 1881 byl zahájen provoz na lodičkách mezi Dolským mlýnem a Srbskou Kamenicí. Říčka Kamenice je zde klidnější, vytváří tišiny a zákruty. Ferdinandova soutěska spadá pod správu Národního parku České Švýcarsko.


Kamenická stráň  - je vesnickou památkovou zónou. Je zde zachován unikátní soubor lidové archytektury, jako jsou přízemní roubené chalupy s hrázděným štítem, stavení s půdním polopatrem a hrázděným štítem a patrové budovy s hrázděným patrem.


Růžovský vrch - Přírodní rezervace Růžák (118 ha) – nejvyšší bod Národního parku České Švýcarsko (619 m) a dominanta celé oblasti.


Hřensko - leží na soutoku Kamenice a Labe. Je nejníže položenou obcí v České republice. Příroda je zde naprosto obdivuhodná. V obci panuje čilý turistický život a vše se mu i podřizuje.

Doprava
Autem
Jetřichovice leží necelých 14 km od České Kamenice. Je zhruba v polovině cesty mezi městy  Děčín a Vansdorf na vedlejší silnici.

Autobusem:
Ze všech směrů je velmi špatná dostupnost autobusem, obzvlášť o víkendech. Počítejte alespoň s jedním přestupem v Děčíně. Ideální je kombinace autobusové a vlakové dopravy.

Vlakem:
Do Jetřichovic není vlakové spojení. Ideální je kombinace autobusové a vlakové dopravy, nejbližší vhodná stanice je Děčín.

Občerstvení
Na cestě máte několik možností. V obci Růžová v restauraci U kostela nebo si můžete vybrat z široké nabídky restauračních zařízení v Hřensku.

Popis trasy
Doporučená trasa začíná v Jetřichovicích. Vede podél toku Bělá, krásným skalnatým údolím až k jejímu soutoku s Kamenicí. Zavede vás  ke zřícenině Dolského mlýna. V romantickém místě kaňonu říčky poznáte místo, kde byla i pyšná princezna Krasomila a další pohádkové postavy. Další část je neupravená lesní cesta s prudkým stoupáním. Poté na rovině pokračuje vpravo na skalní terasu s výhledem. Díváte se do soutěsky pod Dolským mlýnem. Pokračuje lesem až do vesnické památkové zóny Kamenické Stráně. Příjemnou lesní cestou se kolem Růžovského vrchu se dostanete do obce Růžová. Po možném malém občerstvení, pojedete otevřeným terénem až do Janova. Odtud sjedete lesem do Hřenska. Zpět do Jetřichovic se dostanete po silnici přes Mezní Louku a Vysokou Lípu.

Mapa a itinerář

1. Kamenice - chalupa V305
2. Dolský mlýn (Kulturní památka)
3. Jetřichovice

Podrobný itinerář a mapa

Poslední fotografie Přidat fotografie

Poslední komentářeSledujte
nás Facebook Twitter