Louny-Peruc-Louny aneb za Oldřichem a Boženou

Výlet pro cyklisty po dávných místech naší historie nebo i pro pěší turisty.

Délka

30 km

Image

Náročnost: První polovina trasy vede převážně po rovině, v druhé se pomalu zvedá. Celou cestu jedete po málo frekventované silnici mezi poli. Nakonec jedete esíčky v příjemném houbovém lese.

Výchozí/ koncové místo: Louny

Zajímavá místa na trase

Kostel sv. Jakuba ve Slavětíně – tento původně románský kostel je významný zejména gotickými freskami v presbytáři. Ze 13. století se zachovala část zdiva lodi se šesti obloukovými okny. Z 2. poloviny 14. století pocházejí malby, které byly restaurované r. 1998. Patří k nejlépe zachovaným uceleným souborům v Čechách.

Hrob Konstantina Biebla – hrob významného spisovatele se nachází vedle vstupu do kostela sv Jakuba ve Slavětíně.

Menhíř (menhir) Baba – stojí na severozápadním okraji obce pod osamělou lípou poblíž železniční zastávky, kámen je ze železitého pískovce o výšce 1,9 metru. Hmotnost se odhaduje na 2t.

Kaple Navštívení Panny Marie – byla postavena v roce 1662. Půdorys je tvořen osmihranem o šířce 8–9 metrů. Není volně přístupná.

Agropenzion Hájenka – na rodinné farmě pana L. Suchého se můžete seznámit s chovem mnoha druhů zvířat. Lovit ryby. Pozor musí te se předem objednat! Pro veřejnost je otevřeno od dubna do října. Kontakt: 415 677 224, 606 308 043, www.agropenzion.wz.cz

Pamětní síň E. Filly – nachází se v jižním křídle zámku a pro veřejnost je otevřena v letních měsících. Podívejte se na krásné obrazy E. Filly.

Muzeum české vesnice – je přímo v zámecké zahradě. Bylo vybudováno ze staré barokní sýpky z konce 18. století. Jsou zde uchovány staré zemědělské stroje, různé nářadí, nástroje a předměty, které byly odedávna součástí života na českém venkově. Menší návštěvníky potěší ale i také loutkové divadélko a stará školní třída.

Oldřichův Dub – jeho stáří je 1000 let, objem kmene v patě stromu je 970 cm. V roce 2005 mu byl udělen Nadací partnerství v Programu Strom života titul Strom hrdina. Podle pověsti se prostá dívka Božena setkala s knížetem Oldřichem právě zde.

Boženina studánka – zastřešená pseudogotická studánka.

Doprava

Autem – Louny leží 60 km od Prahy. Parkovat můžete v centru města. Na náměstí je velké placené parkoviště. Pokud se chcete vyhnout placení, najděte si místo poblíž např. v Husově ulici.

Autobusem – Louny mají výhodnou polohu, proto sem přijíždí autobusy z tras Most – Praha, Chomutov – Praha, Žatec – Louny.

Vlakem – Vhodné pro ty, kteří jsou na trase Louny – Lovosice – Ústí nad Labem.

Občerstvení

V Peruci je několik restaurací, kde se můžete najíst. Pro rodiny s dětmi je vhodný nově zrekonstruovaný Hotel Oldřichův Dub s dětským koutkem a terasou. Naproti bývalému pionýrskému táboru, poblíž Oldřichova dubu.

Popis trasy

Od vlakového nádraží se vydáte vlevo, směrem na Litoměřice. Jedete (jdete) po hlavní silnici okolo pivovaru mírným stoupáním do Černčic. Na křižovatce po cca 0,5 km sjezdu se držte směru Slavětín, Peruc. Jedete dlouze po rovině do vesnice Veltěže, tam na vás čeká krátké stoupání. Nemáte kde odbočit. Po této silnici s mírným stoupáním se dostanete do Slavětína. Cesta je dobře značená, pokračujte až do Peruce. Zpět se můžete vrátit stejnou cestou nebo jet vlakem.

Alternativa zpět pro zdatnější cyklisty – vraťte se do Slavětína, na první křižovatce odbočte doprava do Radonic. Jedete opět po klidné vedlejší silnici mezi poli. V Radonicích musíte přes most pro pěší do chatové osady. Dále po vesnicích Volenice, Orasice, Počedělice, Obora Černčice a Louny. Celkem dalších 24 km do Loun.

Mapa a itinerář

1. Muzeum České vesnice
2. Oldřichův dub
3. Městské informační středisko Louny
4. Peruc
5. Boženina studánka
6. Louny - Peruc

Podrobný itinerář a mapa

Poslední fotografie Přidat fotografie

Poslední komentářeSledujte
nás Facebook Twitter