Panenský Týnec – Žerotín – Panenský Týnec

Zajděte si do nedostavěného gotického chrámu, který Vás naplní pozitivní energií a projděte se po zajímavém okolí.

Délka

4 Km

Image

Výlet můžete spojit s některou zajímavou akcí, které jsou pravidelně v obcích pořádány. V létě to je např. setkání motorkářů a veteránů v Žerotíně. Nebo autotuningové setkání na letišti nedaleko Panenského Týnce.

Typ: nenáročná pěší turistika

Délka trasy: 4 km

Náročnost: Trasa vede převážne po silnicích II. a III. třídy, málo frekventované.

Výchozí / koncové místo: Panenský Týnec (10 Km jihovýchodně od Loun)

 

Zajímavá místa na trase
 
Nedostavěný gotický chrám ze 14. století – Stavba měla být trojlodní. Dochovalo se z ní 21 m dlouhé, 9 m široké a přes 20 m vysoké kněžiště. Trojlodní prostor měl být v místě, kde se zachoval vstupní portál směrem od obce. Z třílodní části zbyla pouze jižní zeď s tímto portálem, část západní zdi a základy zdí ostatních. Zastřešení lodí mělo původně spočívat na čtyřech pilířích. Tři byly bohužel zbořeny a na čtvrtém částečně spočívá zvonice, která k původnímu chrámu nepatří. Byla postavena o mnoho let později. Mezi jeho zdmi údajně proudí pozitivní energie, která má blahodárný vliv na lidi s mozkovými chorobami. 
 
Klášter klarisek postavený pro Sv. Anežku Českou  - byl založen ve 13. století pánem ze Žerotína. V 17. století sloužil jako letní sídlo pražských abatyší. V roce 1782 ho císař Josef II zrušil. V současnosti se areál využívá jako Obecní úřad. 
 
Kostel svatého Jiří  - stojí přímo na na návsi, původní kostelík byl založen zřejmě kolem r. 1312 a později přistavěn. 
 
Zřícenina hradu Žerotín -  zříceniny gotického hradu  stojí na nízkém návrší nad stejnojmennou obcí. Do dnešních dnů zachovaly pouze dva fragmenty zdiva, sklep a dvojité příkopy.
 
Možné odbočky nezahrnuté v základní trase
 
Kostel sv. Blažeje – stojí poblíž Panenského Týnce, na staré silnici. V místech, kde byla za třicetileté války zničena obec Pacov. Pramení zde léčivá voda, jenž stéká do čtvercové studny v barokním altánku. 
 
Hrobka Jana Tuscanyho – hřbitov je na západním konci obce. Je to klasicistní empírová hrobka z roku 1800.
 
Doprava
 
Autem
Panenský Týnec leží na hlavní silnici č. 7 Louny – Praha. 10 km od Loun.
 
Autobusem
Z Loun: Do obce pravidelně zajíždí autobus z Loun. Není problém s dopravou autobusem ani o víkendech.
Z Prahy: Do obce pravidelně zajíždí autobus z Prahy. Není problém s dopravou autobusem ani o víkendech.
 
Vlakem
Do obce není vlakové spojení. Nejbližší vhodná vlaková stanice je v Lounech. Dotud pokračujete autobusem. Pro zdatnější turisty doporučujeme vlakovou stanici Vrbno nad Lesy a poté pokračujte pěšky 4 km do Panenského Týnce.
 
Občerstvení
V Panenském Týnci je penzion Na pile otevřený v srpnu 2010, mají široký výběr jídel z české i mezinárodní kuchyně. www.penzionnapile.cz  
 
 
Popis trasy
Nedostavěný chrám je přímo v centru obce na náměstí. Až se necháte ohromit jeho impozantností a prohlédnete si bývalý klášter, vydejte se po modré turistické značce. První najdete u autobusové zastávky. Trasa je velmi dobře značená. Projdete se po mostě nad hlavní silnicí Louny – Praha, budete pokračovat mírně z kopce až do obce Žerotín. Za Obecním úřadem odbočte doleva a zříceninu po chvíli uvidíte. Zpět se vraťte stejnou cestou. 

Mapa a itinerář

1. Vrbno nad Lesy
2. Nedostavěný klášter

Podrobný itinerář a mapa

Poslední fotografie 1 fotografií

Poslední komentářeSledujte
nás Facebook Twitter