Úštěk - Ostré - Helfenburk - Úštěk

Několik naprosto odlišných architektonických perel a přírodních krás, které projdete nebo projedete během jednoho odpoledne. Stačí si jen vybrat dle náročnosti.

Délka

16 km

Image

 

Alternativa 1 Ostré - Helfenburk - Ostré

Alternativa 2 Rašovice - Helfenburk - Rašovice


Několik naprosto odlišných architektonických perel a přírodních krás, které projdete nebo projedete během jednoho odpoledne. Stačí si jen vybrat dle náročnosti


Typ: středně náročná pěší turistika

Alternativa1: středně náročná pěší turistika

Alternativa 2: nenáročná pěší turistika

 

Délka trasy: 16 km,

alternativní okruh 1: 7 km

alternativní okruh 2: 4 km


Náročnost: Trasa vede kopcovitým terénem po dobře značených turistických cestách, lesních i polních cestách a asi 20% po málo frekventované silnici či místní komunikaci. Na trase je několik prudkých stoupání, méně zdatní cyklisté by měli uskutečnění výletu zvážit. Není vhodné pro kočárky a vozíčkáře.

 

Alternativní okruh 1:  Značená trasa vede převážně po lesních cestách, příjemná krajina. Není vhodné pro kočárky a vozíčkáře.

 

Alternativní okruh 2: Značená trasa po polní cestě a lesem. Trasa vhodná pro cyklisty, rodiny s dětmi i kočárky terénního typu. Není vhodné pro vozíčkáře.


Výchozí/koncové místo: Úštěk (zhruba na polovině trasy Litoměřice - Česká Lípa)

Alternativní okruh 1: Ostré (3 km od Úštěka)

Alternativní okruh 2: Rašovice


Zajímavá místa na trase:


Muzeum čertů - Expozice čertů v Pikartské věži a v nedalekém hradním podzemí na Panském dvoře. Atraktivní, kontaktní prohlídka, která pobaví dospělé a v dětech zanechá příjemnou vzpomínku. Většina vystavených čertů pochází z dílny řezbáře Jaroslava Stejného.


Synagoga v Úštěku - V nedávné době kompletně zrekonstruovaná unikátní věžovitá stavba, která bývala kdysi jádrem staré židovské čtvrti. Od roku 2003 je synagoga přístupna veřejnosti, krásný interiér je možno navštívit s průvodcem.


Ostré - Barokní poutní místo s kaplemi vysoko nad stejnojmennou obcí. K místu vede křížová cesta. Vzniklo v letech 1703 - 1710, vystavěli ho jezuité. Na vrcholu se dochovali i vzácné pískovcové sochy. Velkou odměnou, pro toho kdo zdolá cestu, je překrásný rozhled po krajině.

Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek - Affenburk) - Romantická zřícenina hradu se nachází v malebném Ptačím dole. Počátky hradu lze datovat od roku 1375. Počátkem 19. stol se zřícenina stávala častým cílem malířů a poutníků, několikrát jej údajně navštívil při svých toulkách tímto krajem např. K. H. Mácha.

Z původního hradu se zachovala především věž, 30 m vysoká stavba, která slouží o víkendech a v letních měsících denně jako rozhledna. Areál hradu je volně přístupný celoročně.  Hrádek byl několikrát použit jako exteriér ve filmech.


Ptačí domky - ojedinělé stavby připomínající ptačí hnízda posazená na vysoké zdi. V polovině 19. století je postavili italští dělníci. Vyhloubili do skály nejen sklepy, ale i obytné místnosti s miniaturními okýnky. Z jedné strany domu dosáhnete téměř k okapu, ale z druhé, do výšky několika pater, nedosáhnete - jen s opravdu dlouhý žebříkem.


Doprava

Autem

Směrem od západu a Prahy je ideální držet se směru na Litoměřice. Úštěk leží na hlavní silnici č. 15 mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Pokud jedete od Mladé Boleslavi pojedete po silnici č. 38 přes Bělou pod Bězdězem, Doksy až do Jestřebí, pokračujete dál po silnici č. 9 směrem na Novozámecký rybník, kde odbočíte vlevo na silnici č. 15. Pak už rovnou do Úštěka. Zaparkujete pohodlně v obci.

Alternativa 1: Ostré - 3 km od Úštěka, zaparkujte na přírodním parkovišti 200 m od obce.

Alternativa 2: Rašovice - 10 km od Úštěka, zaparkujte bez probémů v obci


Autobusem

Z Prahy do Úštěka není v zásadě problém se v týdnu ani o víkendu, autobusem dostat. Obvykle se jezdí přes Litoměřice.

Alternativa1: Ve všední dny jezdí do obce autobus, musíte ale počítat s přestupy. O víkendech je autobusová doprava značně omezena. Musíte opět počítat s přestupem.

Alternativa 2: Ve všední dny jezdí do obce autobus, musíte ale počítat s přestupy. O víkendech je autobusová doprava značně omezena. Musíte opět počítat s přestupem.


Vlakem

Očekávejte alespoň jeden přestup v Lovosicích. Od Mladé Boleslavi je spojení přes Českou Lípu, taky s jedním přestupem.

Alternativa 1: Vlak bohužel v obci Ostré není, nejbližší stanice je Úštěk.

Alternativa 2: Vlak bohužel v obci Rašovice není, nejbližší stanice je Úštěk.


Občerstvení

Na výlet doporučujeme: svačinu si vezměte s sebou. Po celodenní tůře se můžete občerstvit v některé restauraci v Úštěku nebo v obci Ostré U Skrblíka.

Alternativa 1: V obci Ostré je restaurace U Skrblíka.

Alternativa 2: V obci Rašovice není možnost se občerstvit. Nejbližší možnost se najíst,  je v penzionu Skalka, přibližně 2 km od Rašovic.


Popis trasy

Z Úštěka vede na Hrádek značená turistická trasa - žlutá. Z náměstí půjdete podle směrovky do údolí. Kus cesty potom absolvujete po silnici, není frekventovaná.  Pokračujte lesem -  údolím kolem Hrádeckého potoka. Dostanete se k obci Ostré, tam se napojí ještě červená turistická značka. Poslední úsek před Helfenburkem je náročný, prudké stoupání. Zřícenina je velmi zachovalá, můžete vyjít na i rozhlednu a těšit se rozhledem po okolí.  Stále jsou souběžné obě trasy, až se rozdělí jděte po červené. Dovede Vás zpět k obci Ostré. Nevynechejte prohlídku barokního areálu s kalvárií. Teď máte před sebou poslední kus cesty - po silnici, směr Úštěk.

Alternativa 1: Menší okruh z Ostré. Zaparkujte na přírodním parkovišti cca 200 m od Ostré. Nechte se vést červenou turistickou značkou do Ptačího dolu, zavede Vás opět na Helfenburk. Pokračujte stále po červené, vrátí Vás jinou trasou zpět na parkoviště. Nezapomeňte v Ostré navštívit barokní areál.

Alternativa 2: Menší okruh z Rašovic. Zaparkujte v Rašovicích. Na Helfenburk vede značená turistická trasa - zelená. Vesnicí a potom mezi poli. Pozor na rozcestí cca 300 m za vesnicí, které není označené. Dejte se polní cestou doprava. Až skončí pole,  pokračujete příjemnou lesní cestou přímo až na Helfenburk. Místy je mírné stoupání. Zpět se dáte stejnou trasou.

Mapa a itinerář

1. Muzeum čertů na Panském dvoře
2. Helfenburk
3. Ptačí domky
4. Ostré
5. Synagoga

Podrobný itinerář a mapa

Poslední fotografie Přidat fotografie

Poslední komentářeSledujte
nás Facebook Twitter